17.11.2011

Няколко добри думи за "Стара София"



В броя си от 17 ноември вестник "Всичко за семейството" посвети цяла страница на това, което се случва тук. Благодарим на Деси Митова за отделеното вниманието и за добрите думи в нейната статия!


Публикуваме и пълния текст на материала:

Ентусиасти сглобяват в снимки пъзела на Стара София

Гергана Радойкова и Виктор Михайлов, с помощта на съмишленици от цял свят, поддържат сайт, блог и фейсбук страница за миналото на столицата с амбицията да запазят историческата ни памет

Всеки петък Гергана Радойкова и Виктор Михайлов - симпатични млади хора, завършили специалността международни отношения в СУ "Св. Климент Охридски", отправят предизвикателство към посетителите на тяхната фейсбук страница "Стара София". Те публикуват по една снимка, свързана с миналото на столицата ни, и питат в кое кътче от града е била направена. И макар че наградата за победителите е морална, любознателните участници в играта стават все повече - страницата има около 9 хил. посетители. Онези, които не се справят със загадката, могат да обогатят историческите си познания, като разгледат едноименния сайт "Стара София". В него двамата ентусиасти са публикували над 1200 снимки от миналото на града, както и интересни факти, свързани с неговото развитие и с метаморфозите, които е претърпял през десетилетията. В случай че някой реши още повече да задълбае в темата, може да надникне и в блога им "Стара София", който постоянно се обогатява с любопитни истории. Досега сайтът и блогът са били посетени от близо 1,5 млн. човека.

Двамата столичани се стремят да стигнат и до сърцата на хората, които не ползват компютри. През май т.г., по случай 100-годишнината на Централните хали, те подредиха изложба със снимки от сайта. През септември, за Деня на София, включиха фотосите и в експозицията "София без автомобили".

"Създадох сайта преди 6 години, преди 3 - блога, преди 2 - фейсбук страницата - споделя Виктор Михайлов пред "Всичко за семейството ". - Помогна ми приятелката ми Гергана Радойкова, подадоха ни ръка и съмишленици от цял свят. Идеята ни е чрез фотографии да потопим колкото се може повече хора в романтичния период на София и околностите й - между Освобождението и средата на XX век. Разчитаме най-вече на визуалното послание, защото сме убедени, че една снимка струва повече от 1000 думи. Така споделяме страстта си към нашия град, събуждаме интереса на хората към красивите постройки в историческата му част, караме ги да ги обикнат и да се замислят, преди да ги съборят. Защото първото условие, за да опазим историческото наследство, е да го познаваме." Гергана Радойкова също се включва в разговора: "Разказваме приказка от отминали времена в избелели фотографии. Опитваме се да сглобим мозайката на всички възможни погледи към града и околностите му, към народните ни обичаи. Сякаш събираме парченца от нещо счупено, отдавна изгубено във времето, което отново съединяваме. Разглеждаме София и многопластово, като проследяваме развитието й през различни епохи. Възприемаме всяка наша снимка като мъничка ценност."

Двамата посвещават почти цялото си свободно време на трудоемкия и патриотичен проект. Началото му поставят със стотина снимки. След това започват да издирват фотоси не само от България, но и от цял свят, най-вече пощенски картички, често пътували между различни континенти. "В онази епоха те са били основно средство за комуникация. Текстовете им също са интересни, защото в тях са запечатани определени характеристики на епохата или исторически събития, видени през погледа на обикновения човек", споделя Виктор Михайлов. Нерядко попадат на уникални снимки и в антиквариатите. Купуват ги с лични средства, макар че цените им могат да достигнат до неколкостотин лева. От известно време си сътрудничат и с отдел "Краезнание" в Столична библиотека, който също им осигурява интересни фотографии. Освен това всеки, който желае, може да им изпрати на имейла "stara-sofia@dir.bg" снимки от собствения си семеен архив, за да стане по-пълна сбирката. Младите ентусиасти обаче споделят, че засега нямат никаква подкрепа от Столична община.

Сред най-талантливите им сътрудници е възрастният кореняк софиянец Крикор Асланян, който ги открива чрез Интернет. Макар че от години живее в Канада, той редовно пише за блога "Стара София": " Скътана в полите на Витоша, София е зачената преди много столетия. Тракийското племе серди основава града през VII век преди Христа и му дава името Сердика. Славяните и българите приемат това име, по време на византийското владичество градът се казва Триадица, едва през XIV век получава съвременното си име София, което на гръцки означава "мъдрост". София става столица на България след Освобождението от турско робство... София, вечно младата красавица, напоявана от студената витошка вода, сгрявана от топлите минерални извори на Княжево, Овча Купел, Банкя и извора, намиращ се в центъра на града, и разхлаждана лятно време от свежия полъх на Витоша. Преминала през войни и пожари, познала разцвет и падение, столицата на България е уникална." Крикор Асланян с увлечение описва конския трамвай, който някога препускал към Княжево, отдавна разрушените каменни чешмички, футболните мачове, които били най-зрелищните събития в неговото детство...

Макар и да е хилядолетен, модерното развитие на града е сравнително кратко, обясняват събеседниците ми. За малко повече от 130 години София преживява 3 мащабни трансформации. Освобождението от 1878-а я заварва като кален ориенталски градец с население от 12 хил. души. Скоро изчезват повечето джамии. Днес е останала само "Баня баши", построена през XVI в. Може би не знаете, че сградата на настоящия Археологически музей някога е била "Буюк джамия", черквата "Св. Георги" - "Гюл джамия", а "Св. Седмочисленици" - "Черната джамия". Имало е още няколко несъществуващи вече мюсюлмански храма, които вече могат да бъдат видени само на черно-белите снимки - "Ел Хаджи байрям", "Язаджийската", "Керемитската". В края на Втората световна война, през 1943-1944-а, голяма част от най-представителните улици и площади на столицата са унищожени от англо-американските бомбардировки. Сринато е сърцето на града - площад "Александър I", който бил пред Двореца, цялата ул. "Търговска" (между този площад и бул. "Дондуков"), голяма част от бул. "Мария Луиза" и ул. "Леге"... Следват монументалните строежи на социалистическата власт, които са добре познати на съвременните столичани. Днес градът се променя буквално пред очите ни. Хармоничните стари фасади се заменят със стъклени конструкции, а някогашните китни градинки отстъпват място на нови търговски центрове, облицовани със стъкло.

Сякаш откраднати мигове от отминали времена, фотографиите в сайта "Стара София" са запечатали Двореца, някои от най-живописните булеварди, улички, площади, градини и пазари на града. В сайта може още да разгледате карта на столицата от 1879 г., гравюри на австро-унгарския археолог, етнограф и географ Феликс Каниц, посещавал България общо 18 пъти в периода 1860-1883 г. Там са публикувани и акварелите и графиките на сънагюдника му - художника Иозеф Обербауер. Той се установява в нашата столица през 1889 г. и е сред създателите на първия й кадастрален план.

За да ситуират фотографиите като топография и епоха, Виктор Михайлов и Гергана Радойкова разчитат на информацията от огромното количество текстове, които изчитат. Особено полезни за тях са материалите от "Сердика", илюстровано списание на Софийската община, излизало в периода 1937-1952 г. То застъпвало всички важни отрасли на общинската дейност, правело хроника на важните събития, отразявало обществения и културния живот в столицата. С негова помощ двамата ентусиасти възкресяват и позабравените имена на талантливите архитекти, съградили София.

Събеседниците ми съжаляват, че засега нямат възможност да издадат книга с фотографиите от "Стара София". Натъжава ги още повече фактът, че в чуждестранните книжарници са виждали цели рафтове с четива, посветени на историята на съответните градове, които са посещавали. Мечтаят също някой ден да направят триизмерна възстановка на града от епохата след Освобождението, по подобие на 3D възстановката на антична Сердика, представена наскоро от гражданското сдружение "Сердика Сакра". Но са оптимистично настроени за бъдещето на сайта, блога и фейсбук страницата си. "Чрез "Стара София" - казват те, - запълваме празнина не само в българското интернет пространство, но и в историческата памет на цялото ни общество. Ако искате да помечтаете, клинкете върху нашите снимки и ще влезете поне за миг в един вълшебен, романтичен, отдавна изгубен и много красив свят."



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Creative Commons License
Произведението ползва условията на Криейтив Комънс договор.