По добра традиция в петък се опитваме да установим къде е правена една снимка. И така, кой е този красив кът от някогашна София?
22.12.2017 г.
17.12.2017 г.
Писмо от София до лейди Анна (1912 г.)
На 25 септември 1912 г. от елитния софийски гранд хотел "България" отпътува писмо за Великобритания. Получател е британската аристократка лейди Анна (Anna Carolina Chandos-Pole (1832-1913), дъщеря на петия Граф на Харингтън). На трите страници на писмото любопитният българин от 21 век ще открие всичко - впечатления от София и Царство България, актуална политика, клюки от висшето английско общество. Изпращач е Обри Станхоуп (Aubrey Stanhope). Вероятно това е едноименният британец, специален кореспондент на New York Herald. По всичко личи, че той е прекарал известно време в нашата столица, като е имал достъп до българската политическа класа. Без съмнение, писмото е интригуващ свидетел на своята епоха - поглед към българското общество само месец преди да избухне съдбоносната Балканска война. Благодарим на г-н Красимир Ангелов за навременното съдействие при разчитане на някои думи от текста, както и за установяването на първото име в подписа на автора.
Първа страница на писмото
Гранд хотел „България“
София, 25 септ. 1912 г.
Моя скъпа лейди Анна,
Вероятно те откривам при завръщането ти от пътуване в чужбина, което, вярвам, ти се е отразило изключително добре и се прибираш у дома освежена и здрава.
Тъкмо приключих едно много интересно пътуване през столиците на граничните балкански държави, тоест Константинопол, Атина, Белград и София. Всички са изключително превъзбудени поради продължителното и очевидно непоправимото лошо управление на турчина в неговите европейски територии. Без съмнение, съществува обща нагласа сред силите да се постави под опека балканският дял на Турция, за да се установят ред и законност – положение, което турчинът явно не е способен сам да създаде.
Българите са много интересен народ, а страната, притежаваща добро управление и трезво, трудолюбиво и разумно население, е в състояние на пълен просперитет. Въпреки това има прекалено много безотговорни буйни глави, които продължават шумно да настояват за война и така създават големи неприятности на мъдрия и далновиден цар и на правителството, съставено от група сериозни мъже, които подкрепят мира и желаят излишната енергия на народа да бъде вложена във вътрешното развитие на страната. Всички вярваме, че войната, която беше надвиснала преди месец, е избегната. А това е хубаво, много хубаво!
Втора страница на писмото
София е красив малък град, изпълнен с чудесни сгради и широки добре павирани улици, като навсякъде се строят хубави и модерни здания. Тъкмо привършва градежът на нова катедрала с удивителни златни кубета и куполи по руски образец. Почти е завършена една голяма, огромна обществена баня, която струва 160 000 лири и ще бъде сред най-красивите такива постройки в Европа. В действителност до няколко години София обещава да се превърне в град за пример.
Уча българския език без особени трудности, тъй като поназнайвам руски, който е близък до него.
Днес беше пазарен ден и селяните прииждаха на големи групи от близките околности. Те са изключително живописни, тъй като всички са облечени с традиционните си носии. Всяко село има своя отличителен костюм. Изпращам ти няколко картички.
Британският пълномощен министър сър Хенри Бакс Айрънсайд, който преди много време посещаваше Хомбург (?), не е тук. Неговото място заема Колвил Баркли – много симпатичен човек, който има неповторимо красива жена с много момичешко излъчване.
В Белград срещнах сър Ралф Паджет, пълномощен министър, който се ожени за своята първа братовчедка - дъщерята на известната американка госпожа Стивънс, омъжена за сър Артър Паджет. Лейди А. Паджет претърпя ужасна злополука преди няколко години, когато падна в шахтата на асансьора в дома си на площад Белгрейв. Тя, ако си спомняш, организираше онези изключителни живи картини по време на Бурската война, в които участваха най-красивите и изтънчени жени от висшето общество.
Тъй като тук пътищата са отлични, вървя по цели десет мили всеки ден и в резултат на това съм в добро здраве. През последните пет дни обаче ни сполетя дъжд.
Не си прави труда да ми пишеш, скъпа лейди Анна, защото вероятно си много заета. Просто ми се иска от време навреме да ти изпращам по няколко думи, за да поддържаме връзка.
С най-мили поздрави
Твой винаги любящ,
Обри Станхоуп
Трета страница на писмото
15.12.2017 г.
Новата загадка
Днешното предизвикателство представлява рядък и много любопитен кадър от края на 19 век. Кое е мястото, запечатано на снимката?
10.12.2017 г.
Карта на София от 1934 г.
Богатата колекция исторически карти на София, публикувани на нашата страница, се попълни с още един интересен план на града. Днешната карта е от далечната 1934 г., издание на I. Български Бедекер и, подобно на повечето карти от епохата, е в комплект с книжно тяло, съдържащо азбучен указател на софийските улици. Планът също така показва границите на полицейските участъци, пощенските райони и трамвайните линии.
Корицата на книжното тяло
За пълен размер натиснете тук
8.12.2017 г.
4.12.2017 г.
Панорама на София от края на 19 век
Днес ще ви запознаем с една интересна двойна картичка, издадена през първите години на 20 век. Отпечатаната фотография вероятно е още по-ранна - от 90-те години на предишното столетие. Тя представя пълен панорамен изглед към София, обхващащ по същество целия тогавашен град с по-забележителните му постройки.
Над едноетажната столица доминират силуетите на няколко ключови здания. От ляво надясно това са: Държавната печатница, храмът "Света София", сгради по улица "Московска", Княжеския дворец, гранд хотел "България", сгради на площад "Александър", джамиите "Баня Баши" и "Буюк джамия", храмовете "Свети Крал" и "Свети "Спас".
На преден план са запечатани покрайнините на града и коритото на Владайска река преди нейното регулиране. Долу вляво вероятно виждаме т. нар. Хаджи Манов мост при Драз махала (карта), което ни помага с известна сигурност да установим и мястото, на което е застанал фотографът - около височината на днешната улица "Братя Миладинови" след булевард "Сливница".
Сегментите в детайли можете да разгледате по-долу: