21.10.2019 г.

Царска сватба


Ако трябва, както повелява съвремието ни, да определим кое е най-значимото светско събитие у нас през 20 век, то безспорно един от фаворитите в класацията ще бъде сватбата на цар Борис III и Йоанна Савойска.


За радост на българския народ през 1930 г. цар Борис обявява своето намерение да се ожени. Негова избраница е италианската принцеса Йоанна Савойска. Разликите в религиозната принадлежност на Борис и Йоанна налагат сватбените тържества да бъдат две: първото по католическия обряд в Италия, а второто по православните канони в България. 

На излизане от базиликата "Свети Франциск" в Асизи


Празничното шествие в Асизи - младоженците са следвани от италианската кралица Елена (майка на Царица Йоанна) и някогашния български Цар Фердинанд

След сватбата в Асизи царска двойка отпътува по море за Бургас, откъдето продължава до София с влак. На 31 октомври 1930 г. младоженците пристигат на софийската гара. Кортежът поема през украсения с български и италиански знамена град. На Лъвов мост, където е посторена специална арка, царската двойка е посрещната с хляб и сол, а хиляди софиянци ликуват по улиците на столицата. Брачната церемония се провежда в храма „Свети Александър Невски” пред погледа на политическия и обществен елит на държавата. В чест на височайшата сватба са обявени тридневни тържества, камбаните бият празнично, дадени са 101 топовни салюта, а безкрайно шествие от граждани преминава през двореца, за да поздрави царското семейство.

Триумфалната арка, изградена на Лъвов мост за посрещането на младоженците при тяхното пристигане в столицата

На 31 октомври 1930 г. младоженците пристигат на софийската гара. Кортежът поема през украсения с български и италиански знамена град.

Кметът ген. Владимир Вазов приветства височайшата двойка

Пред храма "Свети Александър Невски"

Младоженците на излизане от храма


Княз Кирил и Княгиня Евдокия на път за двореца


Безкрайно шествие от граждани преминава през двореца, за да поздрави царското семейство


Повече снимки тук


15.10.2019 г.

София преди и сега: 20 ОУ "Тодор Минков"


Днес, благодарение на нашата машина на времето, ще погледнем в миналото на 20 ОУ "Тодор Минков", съградено в периода 1911-1912 г. на пресечката на булевард "Скобелев" и улица "Княз Борис I". 

Любопитна фотография от Първата световна война разкрива неговия изглед в годините, когато тази част на града все още е съвсем периферна и слабо застроена. В наши дни обаче сградата се намира на едно от най-оживените и натоварени места в София - в непосредствена близост до Петте кьошета. 

Постройката е част от впечатляващата поредица столични училища, проектирани от архитектурното бюро "Фингов - Ничев - Юруков" и завършени в периода 1910-1912 г. Изградени в запомнящ се сецесионов стил, те остават най-красивите и хармонични училищни сгради в София.

Днес сградата се радва на добра грижа, но архивната снимка свидетелства, че подобно на повечето училищни сгради на именитите архитекти, и тази е претърпяла промени във времето. Вероятно в следствие на бомбардировките в периода 1943-44 г. са изчезнали някои елементи над корниза на сградата, сред които особено впечатление прави характерният за архитектите купол, подчертавал представителния вход на училището.


11.10.2019 г.

Фрагмент от забравена София


Днес раздигаме пластовете на времето, за да открием пореден забравен силует от някогашна София. Като в древния Помпей и тук изпод прах и отломки често се разкрива по някоя избледняла сянка, която още търси изгубеното си място в града и отказва да го напусне, без да остави своята диря.

След повече от столетие пред очите ни изплува един неочакван фрагмент - пищен малък дворец, намирал се на пресечката на улиците "Славянска" и "Бенковски" и в непосредствена близост до Народния театър.

Поглед от улица "Славянска" 
(пощенска картичка, любезно предоставена от Христо Алексиев)

Съдейки по оскъдните материали, къщата вероятно е съградена в първите години на 20 век. Запечатана е например на една популярна панорама от височината на Военния клуб.


Най-добре документирана е в периода на Първата световна война, когато там се намира германски офицерски клуб. Като във всеки реномиран клуб от тази епоха в него се предлагат подбрани храни и напитки, има читалня с вестници и списания, възможност за разговори и дискусии. Историята помни и момента, когато по случай посещението на германския кайзер Вилхелм в София в клуба е дадена специална закуска за неговата свита.

Прекрасната градина, от която се открива изглед към фасадата на Търговско-индустриалната камара (днес БАБК на "Славянска" 2)

Читалня с най-новата преса

Трапезарията

Какво е един германски клуб без стая за пиене на бира...

В последствие къщата е надостроена, като губи характерната си кула и мансарден етаж.


Въздушни фотографии свидетелстват, че макар и с променен обем сградата остава на мястото си до Втората световна война. По всяка вероятност става жертва на бомбардировките, когато изчезва завинаги. 


Днес на това място е разположено безлично на вид крило на Министерството на финансите и част от паркинга на институцията.