26.05.2020 г.

София преди и сега: Изчезналата сецесионова красавица


Продължаваме парче по парче да събираме големия пъзел на някогашна София. Днешната находка ни разкрива една досега непозната, но типична за София сецесионова сграда от началото на 20 век - по всяка вероятност фамилен дом на заможно семейство. 

Снимка за спомен в семейния двор е запечатала загадъчна сграда отвъд улицата

Успяхме да установим, че къщата е била разположена на пресечката на булевард "Христо Ботев" и улица "Солунска". По косвени данни можем да съдим, че сградата съществува поне до началото на Втората световна война.

Изглед от площад "Македония" разкрива тайната на сецесионовата загадка 

Днес на нейно място се издига масивна жилищна сграда, в която разпознаваме чертите на характерната сталинистка архитектура, превзела основните софийски булеварди в началото на 50-те години.

Днешен изглед към мястото на снимката

Любопитният еркер с цветя, който надзърта в левия край на старата фотография, е съхранен и до днес

За щастие, паметта за този пореден призрачен образ от миналото на София ще бъде съхранена, благодарение на малката избеляла фотография.


15.05.2020 г.

София преди и сега: Улица "Гургулят" №1


Внушителната сграда, намираща се на улица "Гургулят" №1, днес е дом на Националната спортна академия. Нейната история обаче е дълга и води началото си от активната дейност на католиците в София.

През 1905 г. Софийско-Пловдивският епископ Роберто Менини основава сиропиталище, носещо името "Княгиня Надежда", което поверява на милосърдните сестри от ордена Свети Викентий. За нуждите на сиропиталището е построена собствена сграда. Сестрите създават също така детска градина и основно училище, в което се преподава на български и немски език. През 20-те години то се разраства с прогимназиални класове, а не след дълго се открива и девическа гимназия.

Старата сграда на сиропиталище "Княгиня Надежда"

С времето старата сграда се оказва недостатъчна да поеме нарастващия брой ученици и не задоволява нуждите на училището. Ето защо в периода 1929-30 г. в съседство е предприет строежът на ново просторно здание, издигнато в духа на модернизма. Основният камък е осветен от монсеньор Анжело Ронкали, апостолически делегат в България и бъдещ папа Йоан XXIII. Колежът, поставен под покровителството на Света Мария (Санта Мария), е осветен на 17 май 1931 г. 

В началото на 30-те години в училището (детска градина, основно училище, прогимназия и гимназия) учат вече общо 576 деца, от които 77 католици, 380 православни и 119 израилтяни. Преподавателският състав по това време включва 2 свещеници, 23 сестри и 17 светски учители. 

Католическата гимназия с пансион "Санта Мария", заснет откъм двора в началото на 30-те години


Поглед от двора в наши дни

Англо-американските бомбардировки през 1943-44 година не пощадяват и този кът от многоликата предвоенна София. Старата сграда е унищожена, а масивното ново здание понася значителни щети.

В крайна сметка католическото училище е закрито през втората половина на 40-те години. Днес в обновената сграда се помещава филиал на Националната спортна академия, като на мястото на някогашното сиропиталище е изградена спортна зала.

При бомбардировките през март 1944 г. старата сграда е срината, а намиращото се в съседство модерно здание търпи сериозни поражения

Поглед по улица"Гургулят" в наши дни - вижда се спортната зала на мястото на старото сиропиталище

Началото на улица "Гургулят", 70-те години - поглед към (тогава) Спортния факултет на Софийския университет (още тук)

Поглед по улица "Гургулят" в наши дни


1.05.2020 г.

София преди и сега: Денят на труда


Вече близо 130 години в България се отбелязва 1 май - Ден на труда и работническата солидарност. Нека проследим в няколко снимки как се случва това в три съвсем различни епохи от новата ни история.

"Майската манифестация" на площад "Света Неделя", 1905 г.

Работници с макет на фабрика, манифестация на 1 май 1950 г.

Още един кадър от тържествата на 1 май 1950 г.


Първомайско шествие, 2010 г. (Снимката е любезно предоставена от Марин.)