На 5 ноември 2024 година от 18 часа в Софийска градска художествена галерия художникът колекционер Христо Алексиев ще представи тритомния си албум „ЕДНА КАТО НИКОЯ. София в старите пощенски картички и снимки“. Той обхваща периода от 1879 до 1943 година.
Христо Алексиев
Дойде време да представя пред Вас пълното издание на моето дългогодишно творческо изследване – тритомника „ЕДНА КАТО НИКОЯ. София в старите пощенски картички и снимки“, моите „тризнаци“. Отначало идеята ми беше да направя два тома. Реших първият (1879-1920) да отразява развитието на София от Освобождението от Османско иго до абдикацията на Н.В. Цар Фердинанд I. Вторият (1920-1943) – управлението на Н.В. Цар Борис III, неговата кончина и за финал варварските англо-американски бомбардировки, унищожили автентичната красота на старата ни столица.
През 2018 година първия том, обхващаш периода 1879-1920 година, беше представен с изключителен успех в Софийска градска художествена галерия (СГХГ) с незабравимото присъствие на Н.В. Цар Симеон II. През същата година за изданието бях удостоен със „Златна значка на София“ от Столична община. Като художник, правил изложба в СГХГ през 2006 година, реших отново в този храм на софийската култура да представя завършената си идея.
В процеса на подготовката на втория том разбрах, че събраният и изследван от мен огромен документален материал от периода 1920-1943 година не може да се помести в един том. Следвайки педантично подредбата и обработката на изобразителния материал, прецених, че ще е престъпление към млади и стари софиянци да не им представя колкото може по-пълна картина на изчезналата София и затова разделих изданието на две части.
Трите тома с формат 24х33 см са двуезични (български и английски език), отпечатани на луксозна хартия с твърди корици и супер обложка. Всеки том има около 350 страници. Художествено оформените албуми съдържат общо около 1800 изображения на стари пощенски картички, снимки, реклами, плакати, обложки и илюстрации на библиофилски издания, книги и документи, прецизно обработени и подредени. Те отразяват хронологически творчеството на най-големите фотографи и фотографски фамилии. Сред тях: Анастас, Иван и Димитър Карастоянови, Георг Волц, Тома Хитров, Мойсе Камерман, Тодор Хр. Факиров, Димитър Крепиев. Издателите и популяризатори на пощенски картички: Т. Ф. Чипев, Иван Д. Баждаров, В. Б. Касъров, Алекс Георгиев; фотографите и издатели Григор и Георги Паскови и много други.
Албумите съдържат голямо количество изобразителен материал, колекциониран от мен в продължение на повече от 50 години. Прецизно изследван и високохудожествено оформен, той отразява бита, традициите и културата на старите софиянци. Като художник аз се опитвам да осветля характерния живописен образ на Стара София и да обогатя нейната аура с нови, още по-ярки краски. Прекрачвайки прага на годините, проследявам развитието, изграждането и промяната на изпълнения с възрожденски дух и романтика столичен град и извисяването му до европейска столица. От огромния документален материал с търпение и любов се опитвам да подредя мозайка от архитектурни стилове и съдби на прозорливите софиянци, които с вещина и култура подкрепят размаха, таланта и европейския мироглед на българските архитекти, художници, скулптори и декоратори. Сред тях блестят имената на Никола Лазаров, Наум Торбов, Сирак Скитник, Дечко Узунов, Иван Милев, Пенчо Георгиев, Жорж Папазов, Андрей Николов, Хараламби Тачев, Стефан Баджов и много други.
За повече информация и връзка с автора: christosart@yahoo.com