22.12.2008 г.

"Стара София" достигна 200 хиляди посещения!


Преди да напишем каквото и да било, благодарим на всички вас! Благодарим, че през последните 4 години направихте "Стара София" свое любимо място, което често посещавате. Благодарим, че разказвате за страницата и със съвместни усилия помагате да популяризираме миналото на нашия град. Благодарим за добрите думи, които ни изпращате. Благодарим за полезните идеи, които допринесоха "Стара София" да добие по-пълна и максимално интересна форма. Не на последно място благодарим и на всички приятели, които помогнаха и все още помагат за усъвършенстването на сайта!

Много вода изтече, откакто стартира "Стара София". Стотината снимки в началото днес са повече от 1000. Расте и броят на приятелите на "Стара София". Преди година проектът най-после се сдоби и със собствен дом онлайн - www.stara-sofia.com.

Съзнаваме, че редица уебсайтове могат да се похвалят с далеч повече от тези 200 хиляди посещения, при това за много по-кратки срокове. Ние обаче се гордеем, че един културен проект, какъвто е "Стара София", успя да извоюва своята популярност. Искрено се надяваме, че добрите дни за страницата тепърва предстоят!


15.12.2008 г.

Традиционната софийска сватба


Едно от най-важните събития в живота на хората е сватбата. Така е днес, така е било и в Стара София. Най-колоритни били селските сватби, те продължавали по-дълго и по-тържествено от градските. За тях пише и Райна Костенцева в книгата си "Моят роден град София":


"Щом се чуеше прословутото "Иху-ху!", знаеше се, че минава селска булка и на сокака се стичаше младо и старо да се подиви на това зрелище. Булката минаваше, седнала в пълна със сватбари каруца, която преминаваше с буйна шумотевица. А и самата каруца представляваше странна гледка. Един вдигнал в десницата си високо трикольора, друг удря в тъпана с все сила, трети писука с мазната си гайда, четвърти надува зурлата така силно, че вратните му жили се опъват като въжета. Цялото множество викаше непрекъснато "Иху-ху!". След тази каруца понякога следваше и друга, претоварена с чеиза на булката..."


Разбира се, централно място заемала булката, която полагала извънредни усилия, за да впечатли с премяната си. Особено живописни били невестите от софийските села.


Интересно описание на софийската булка, макар и леко иронично, намираме отново при Райна Костенцева.  Там тя пише така: "Селската млада булка представляваше от себе си едно чудато явление. По натруфеност и украшения приличаше на кукер. Сякаш не я водеха на венчавка, а да кукерува. Окичваха я с всички видове украшения, които познава селянката, и преди всичко - с гъстия косичник пред лицето, закриващ го като плътна мрежа. С тази безвкусна претрупаност тя не приличаше на булка, а на някакво странно плашило за деца. Косичникът излизаше под факела, украсен с мъниста, жълтички, изкуствени и естествени варакосани цветя, цветни топлийки и др. От врата й до самите гърди се спускаше дву- или триредна низа с пендари - златни или позлатени. Децата тичаха подир такава невеста като подир мечка."


Горната снимка е публикувана в едно американско списание преди стотина години. Оригиналният текст под фотографията гласи: "Маска от цветя прикрива руменината на тази българска булка. Целият художествен усет на булката е концентриран върху украсата на главата й. Бедна или богата, тя се старае да я направи толкова величествено масивна, колкото главата й може да понесе. За щастие, този гигантски цветен товар и булото от пендари не се носят дълго, а скоро се сменят с друга по-популярна и определено по-удобна украса за главата - обикновен венец от цветя и листа."


Постепенно нравите се поевропейчили, възприели се нови обичаи. Променила се традиционната софийска сватба, променили се и булките...

Още за кореняшката сватба можете да прочетете тук.


7.12.2008 г.

Какво има в архива на Life за София


Наскоро бе обявено, че Google пуска пълен достъп до фото-архива на списание Life. Това са близо 10 милиона изображения. Сред тях, разбира се, няма как да не бъдат открити и няколко песъчинки от любимата ни столица. Бързата проверка в базата данни намери няколко снимки от годините на Втората световна война. Акцентът на американското списание неслучайно пада върху присъствието на немските войски в града. София се явява по-скоро фон на хитлеристката армия, но това не прави кадрите по-малко любопитни. Публикуваме ги с оригиналния коментар.



Hitler/Jaeger File
German soldiers in Sofia, Bulgaria.
Location: Sofia, Bulgaria
Date taken: March 1941
Photographer: Hugo Jaeger
Size: 1280 x 853 pixels (17.8 x 11.8 inches)



Hitler/Jaeger File
German soldiers in Sofia, Bulgaria.
Location: Sofia, Bulgaria
Date taken: March 1941
Photographer: Hugo Jaeger
Size: 853 x 1280 pixels (11.8 x 17.8 inches)



Hitler/Jaeger File
German soldiers in Sofia, Bulgaria.
Location: Sofia, Bulgaria
Date taken: March 1941
Photographer: Hugo Jaeger
Size: 1280 x 853 pixels (17.8 x 11.8 inches)



Hitler/Jaeger File
German soldiers in Sofia, Bulgaria.
Location: Sofia, Bulgaria
Date taken: March 1941
Photographer: Hugo Jaeger
Size: 1280 x 853 pixels (17.8 x 11.8 inches)

За да разгледате снимките в голям размер, както и да видите няколко кадъра от социалистическа София натиснете тук.


6.12.2008 г.

Филм за атентата в Света Неделя





Като част от поредицата "България, следите на терора" БТВ направиха документален филм и за взривената катедрала. Макар да не се казва нищо кой знае колко ново, предаването изобилства с интересни архивни кадри както от атентата, така и от Стара София.

Първа част



Втора част




Снимки от атентата можете да рагледате тук.