18.09.2019 г.

София преди и сега: Къщата на "Стара планина" и "Париж"


Днешната разходка ще ни отведе на пресечката на улиците "Стара Планина" и "Париж" в непосредствена близост до оживения булевард "Княз Дондуков". Там ни посреща красива вековна къща, изградена в духа на европейския сецесион, която все още съхранява автентичното си очарование от ранните дни на българската столица. Сградата се отличава с характерни видими греди в подпокривната част на фасадата - рядко явление в София по онова време и още по-рядко съхранена особеност днес. 

Къщата ще остане в историята и като един от малкото столични домове, запечатани върху специално издадена (вероятно от собствениците) пощенска картичка, тиражирана скоро след изграждането на постройката. За щастие на всички любители на софийските старини, върху картичката е съхранен автентичният образ на сградата с тогавашния й адрес - ул. "Стара Планина" 11.

Сградата все още съществува и е един от последните представители на своето време в динамично променящата се околност. За съжаление, мълвата носи, че дните на тази застаряла красавица са преброени и скоро ще бъдем лишени от нейното характерно присъствие. За нас не остава друго освен да маркираме мястото й в историческата тъкан на София и да съхраним визуалния спомен за още едно парче от мозайката на миналото.

Пощенска картичка от началото на 20 век с изглед към къщата

Мястото днес, поглед откъм улица "Стара Планина"

Фасадата откъм улица "Париж"


8.09.2019 г.

София преди и сега: Чехословашкият народ дом


Тихите пресечки около Докторската градина и до днес крият някои от най-впечатляващите архитектурни перли на София. Сред тях изпъква и т. нар. Чешки клуб, който десетилетия приютява не само културния клуб на чехите и словаците в столицата, но и известен и обичан ресторант.

Сградата през 20-те години, когато е закупена за нуждите на чехословашката колония в София

Според наличната информация сградата на ул. "Кракра" 15 е изградена през 1892 г. като частен дом на Христо Анков. През 1924 г. чехословашката колония в София закупува къщата за своите нужди и я превръща в Чехословашки народен дом, носещ името на първия президент на Чехословакия Томаш Масарик. 

Честване на Чехословашката независимост в клуба на ул. "Кракра", 20-те години

През годините домът се превръща в център на културния живот на общността, каквито функции изпълнява и до днес. Повече информация по темата може да се открие тук.

В миналото къщата е надстроена, което за съжаление я лишава от характерния оригинален мансарден етаж


1.09.2019 г.

За просяците в София (1902 г.)


Из хрониката на вестник "Пряпорец", август 1902 г.

Столицата е пълна с идиоти и просяци, особено покрай кафенетата. От всякакви народности, пол и възраст те обикалят по многолюдните улици и безпокоят както минувачите по улиците, така и посетителите на кафенетата на масите. Има между тия просители и действителни нещастници, но повечето са мързеливци, на които не се работи, има и луди хора, на които не им е мястото улицата, има и малки деца, които се учат на просячество от техните родители. Има уж приюти, болници, лудници, а пък се пускат по улиците на столицата в такова изобилие тия нещастници, в каквото и в Цариград не се виждат. 

Просяк в покрайнините на София, началото на века

Особено нетърпим е един идиот евреин, който всеки ден в разнообразни костюми се явява: ту с голи гърди, ту с голи ръце, ту с голи крака, а вчера вечер беше разпокъсан и разкопчан до най-голямото неприличие и децата по него тичаха като по мечка. Желателно е да се обърне вниманието от когото трябва на тия работи, защото не само не е прилично и утекчително за хората изобилието на просяци и луди хора по улиците, не само е срамота, но това лошо се отразява и върху душата на малките деца, когато постоянно гледат идиоти.