Из списание "Нива", 20.12.1930 г.
Устройството на пожарната команда
Общият персонал на Софийската градска пожарна команда се състои от 140 души, от които 110 души строеви, а другите нестроеви; канцеларисти, сарачи и готвачи.
Командата разполага с 7 машини коли: 2 служебни коли-помпи; 3 помпи водоноски, 1 водоноска и една стълба. Тая стълба „Магирус“ се издига на 26 метра височина.
Има газово отделение с 14 маски за работа, срещу задушване от пушек и газове. То разполага и с азбестови дрехи.
Интересна последна новост е водната маска, предназначена за гасене всред пламъци и газове. Не по-малко интересна е пушката за стреляне с въже, което е предназначено да се хвърли за спасяване на хора от 5—6 етажни здания, в които няма възможност за други спасителни средства.
Пожарната висока стълба за действие при високи здания
Азбестови дрехи за предпазване от огън
Към това модерно машинно отделение има прибавено и едно конно, което разполага с 3 бурета. То има за цел да действува в много тесни и кални улици.
Конното отделение на пожарната команда
Помещението на пожарната команда в София е образец на ред, чистота и модерни улеснения. В двора се издига пожарна кула, само за упражнения. Сега високите кули за наблюдения на пожари станаха излишни. В някои по-големи здания има автоматичен уред за сигнализация, наречен пожарен съобщител.
В София, освенцентралната пожарна команда, има и два клона: единият в Лозенец, а другият при еврейските гробища.
В нашата провинция се преустройват също пожарните команди. 3а сега по-добри са в Русе и Пловдив.
Ръководителите на софийската градска пожарна команда: Ю. П. Захарчук — пожарният командир (в средата), Дончо А. Мицков старши помощник (в ляво) и Самуил х. Радионов, помощник (в дясно).
Вижте също: Гори ли често София