През април 1938 г. със закон се създава Столичната голяма община. Към града са присъединени редица села - Бояна, Княжево, Красно село, Горна баня, Надежда, Слатина, Дървеница и Драгалевци. Списание "Сердика" (книга 4, 1938 г.) разказва подробно за този процес. Днес ще имате възможност да прочетете за присъединяването на село Слатина и Дървеница.
ПРИЕМАНЕ СЛАТИНА
ПРИЕМАНЕ СЛАТИНА
На 13 април т. г. в 3 ч. сл. обяд г. Кметът, заедно с придружаващите го лица, бе пред общинското управление на с. Слатина, гдето бяха излезли да го посрещнат кметът на селото, г. Владимир Димитров, общинските съветници, учащите се и почти всички жители на селото.
Кметът и членовете на Общинската управа влизат в Слатина
В своята приветствена реч г. Димитров се спря преди всичко на ония неверни клюки, които злонамерени лица разпространяват във връзка с приложението на новия закон за Голямата столична община, с цел да смутят спокойствието на населението и да го сплашат с невярното твърдение, че от присъединяването новите жители ще имат само вреда, защото ще носят финансови тежести, които щели да отиват изключително за благоустрояване на центъра. Подобни злонамерени слухове придружават всяко голямо дело, но тяхното опровергаване е лесно, защото изричният текст на чл. чл. 13 и 18 от Наредбата закон за Столичната голяма община урежда въпроса за приходите и тяхното разходване по един строго определен начин.
От името на учащата се младеж една ученичка поднесе поздрави на гостите и изказа радостта на слатинчани от присъединяването им към София. Един от г. г. съветниците при общината, председател на търговското сдружение, в своята приветствена реч разгледа доста обстойно сегашните нужди на селището.
След като г. Кметът отговори на поздравите и обнадежди жителите на Слатина, че от присъединението им към Столицата те ще имат само полза, както от друга страна ще има полза и самата Столица, защото ще добие възможност за по-планомерно задоволяване на всички нейни нужди, г. Кметът, заедно с г. г. помощниците и г. г. началниците на служби при Столичната община, посетиха кметското представителство и в беседа с кметския представител, дотогавашните общински съветници и явилите се на срещата граждани, разгледаха по-подробно всички въпроси свързани със селото. Общинският дом на с. Слатина е новопостроено здание, твърде добре обзаведено. През последните години общината е намерила средства, за да построи един хубав и здрав мост над реката в селото. Днес за днес най-голяма нужда слатинчани чувствуват от павиране улиците, които свързват селото им с града. Това са две улици, едната от които следва да ги свърже с ул. Черковна в Подуяне, а другата — с ул. Ив. Асен II. Слатинчани имат нужда и от добра връзка с Цариградското шосе. Училищата им са недостатъчни, чувствува се нужда от построяване специални здания за училища в с. Дървеница и в четирите квартали зад Борисовата градина. Във финансово отношение общината не стои зле и досегашната нейна управа е имала мисълта да сключи заем, за да построи четири училищни сгради в различните квартали.
Слатинчанки слушат речта на Кмета
Слатинчани изказаха и своята голяма готовност всеки от тях, чрез доброволна трудова повинност, да подпомогнат работите по отводняване улиците, по направа канавки за оттичане на водата и по редица други благоустройствени мероприятия. Слатинчани отдавна имат електричество, но електропроводната им мрежа днес има деста повреди и те са загрижени за нейната по-скорошна поправка. Въпросът за водоснабдяване кварталите зад Борисовата градина е все пак удовлетворително разрешен, но в самото с. Слатина водоснабдяването стои зле. Слатинчани изказаха готовността си да понесат разходите по водопроводната мрежа, но да добият в скоро време едно добро водоснабдяване на селището си.
Изслушвайки тъй изброените нужди на Слатина, г. Кметът даде своите обяснения относно възможността за задоволяването им и увери слатинчани в доброто желание и във всичкото усърдие, което Столичната общинска управа ще има за по-бързото извършване на начертаната при тая конференция програма.
СЛАТИНА И ДЪРВЕНИЦА
Слатинска община се състои: от с. Слатина, застроено непосредствено източно в полите на Слатинския редут, от село Дървеница и от 5 квартали застроени напоследък източно от Борисовата градина, а именно кварталите: Цар Борис III, Царица Иоанна, Княз Кирил, Христо Ботев и Дианабад.
Общ изглед на с. Слатина
Граници на Слатинско землище са: от изток землищата на селата Враждебна, Бусманци и Горубляне; граничната линия сече Цариградското шосе при 7-ия километър и оттам се насочва на юг край Американския колеж, Симеоновско землище и до река Средорека стига Драгалевско землище при местността Дрангазица, а оттам през Канзоверица до Драгалевска река; в западна посока границата върви по Дървенишкото шосе до възвишението на 5-ти километър, през местността Мусагеница стига Георговия чифлик, минава повторно Цариградското шосе към 5-ия километъръ и, тангирайки старото землище на Софийска община, се свързва с началната точка при село Враждебна.
В тия си граници Слатинската община е имала 21,000 декари работна земя, от които парцелирани са около 5,000 декари. Сега общината има 13,000 декари работна земя.
Здравният дом в Слатина
Слатинска община има 10,000 жители, главните занятия на които са: млекарство, земледелие, скотовъдство и песъкчийство. Напоследък песъкчийството, като занятие на слатинци, е съвършено отслабнало, вследствие тясноколейната линия, построена специално за да се доставя необходимия пясък за строежите на София. В новозастроените квартали Цар Борис III, Царица Иоанна, Княз Кирил, Христо Ботев и Дианабад поселниците са главно дребни чиновници, дребни търговци и общи работници, които изкарват препитанието си в София.
В Слатинска община има 1400 дойни крави, 1200 глави друг едър и дребен добитък, а извън това още и 2800 овци.
В землището на Слатина, поради близостта му до София, са отчуждени доста много места за държавни нужди. Така, за нуждите на Ветеринарно-медицинския факултет са отчуждени около 70 декара и там са построени вече три големи сгради за нуждите на факултета. Институтът по овощарство при Агрономическия факултет също има голямо землище за своите опити. Други 360 декара са отчуждени за казарми на гвардейския полк, 500 декара са отчуждени за цивилно летище, има определено място за автоматическа телефонна централа към телефонната станция при Дирекцията на пощите, за ентомологически институт при Министерството на земледелието— 50 декара, върху които е построено необходимото за целта здание.
Кметът в Здравния дом на село Слатина
В района на общината има 7 училища, но само това в с. Слатина има своя собствена училищна сграда. Останалите училища се помещават в наети здания и оттук произлиза нуждата от строеж на хигиенични сгради за училищата на слатинчани.
Към своите училища слатинчани в миналото са имали две училищни трапезарии, а през тази година са открили още три. Училищното настоятелство е открило и един детски дневен дом, който се посещава от деца на заети в работа през деня родители.
В Слатинска община има и две църковни сгради: едната в с. Слатина — църквата „Света Троица", а другата в с. Дървеница — църквата „Свети Георги". Слатинчани имат и два монастира: монастирът „Св. Троица" е при с. Слатина, а монастирът „Св. Илия" при с. Дървеница.
Както Слатина, така и Дървеница са отдавна електрифицирани; те получават електрическа енергия от А. Д. Гранитоид и едничкото неудобство за слатинчани е, че купуват енергията на твърде високи цени, поради което стремежът им е да могат след изтичане договора им с Гранитоид да се снабдят с енергия от електропроизводните централи на Столичната община.
Селищата от Слатинска община се присъединяват към Столичната голяма община, защото това присъединяване е очевидно необходимо. С. Слатина, подобно на с. Подуяне, което някога е било отделно село, така много се доближава до строителната линия на Софийска община, че не след повече от десетина години то ще има съдбата на Подуяне, а именно ще стане нов квартал на София. Такава ще бъде съдбата и на новите квартали Цар Борис III, Царица Иоанна, Княз Кирил, Христо Ботев и Дианабад. И днес дори минувачите по тия места би бил очуден, ако му се каже, че строежите в тия квартали са на слатинско, а не на софийско землище.
Народно училище "Васил Левски"
Остава само Дървеница като отделно от София селище, което ще се развива и в бъдеще като едно земледелско село, но и там, благодарение включване селото в границите на Голяма София, в скоро време трябва да се очаква, че ще бъдатъ направени всички благоустройствени мероприятия от селскостопански характер и с. Дървеница ще стане едно образцово за селскостопанска България село.
Не може да се мисли, че Дървеница в по-близко или по-далечно бъдеще ще стане курортно място. Мъчно е да се допусне също така, че някога София със своите нови квартали ще се разрастне толкова много, че да включи и селото в своя градски план. Остава село Дървеница да си сложи амбицията да стане в най-скоро време образец по благоустрояване на нашите китни села. Но за това се иска още да смени и сегашното си не твърде благозвучно име.