Из вестник "Пряпорец", бр.19 от 13 април 1910 г.
София преди 30 години и днес
(Сказка, държана от г-жа Е. Каравелова в дружество "Майка")
Да можеше да се пробуди някой софиянец, заспал вечен сън преди 25-30 години, дълго време щеше да си трие очите, додето се опомни, че се намира в своята старичка, някогашна, дрипава, мръсничка София, додето разпознае между новите заселници своите по-млади останали живи роднини. Недоумението на такъв възкръснал щеше да расте от час на час, ако стореше труд да се поразходи всред днешна София и се повгледа в новите лица.
Своя своих не познаша.
Старият турски град, седалището на беглербейовците, докато добие изгледа на днешната столица на независимото царство, е претърпял големи промени. Само 4 цифри са достатъчни, за да покажат нагледно неговия бърз растеж.
През 1880 г. застроената площад на София е обемала 2750 декара и според преброяванието на 31.XII.80 г. в нея са се числили 20 856 жители; оттогава застроеното пространство се е увеличило на 8960 декара и населението е достигнало до 95 000 жители. Градът разрасна и се простря в разни посоки. Дето днес е съвсем новият гиздав квартал край широкия булевард Фердинанд с английската легация, през 85-86 година още се зеленееха бостаните на дяда Мелетия, софийския владика. Там софиянци ходеха на вечерен хлад за зеленчук и пресни любеници. Тук до Народното събрание, отдето се почва друг нов квартал все с модерни хубави къщи и спретнати градини, се простираха турски гробища по цялото пространство между цариградското и орханийското шосета. При полагане основите на първите сгради се натъкваха на недоразложени трупове. На място старата Ломска улица, крива, тясна, през която почти всеки чужденец трябваше да влезе в София и да получи първите си доста неприятни впечатления за българската столица, днес се шири улицата „Мария Луиза“, все с високи сгради от двете страни, и стопаните, обитателите им често не знаят какви стари, разкривени къщурки стояха на мястото на техните.
В центра на града, до самата градска градина, вечерно време столичани се наслаждаваха на оглушителен жабешки концерт. Тая част на градината, дето днес е построено казиното, по онова време бе мегдан, мястото на тогавашните тържествени молебствия; няколко тополи като надгробни мавзолеи се извишаваха към края, дето е издигната къщата на покойния Д. Марков с магазина на Цветков отдолу; на нейно място тогава стърчеше едно вехто двуетажно здание, в което се помещаваше Министерството на правосъдието; турска чешма шуртеше в стените на самата сграда; в каменното корито пред нея идеха на водопой не само едър добитък, но и гъските от всички съседни дворове, дори отвъд мегдана.
Съдбините народни се решаваха в дървената сграда на Народното събрание - което отсетне изгоря - приблизително на мястото на гимнастическия салон при I Девическа гимназия. Княз Александър имаше за жилище тъй наречения малък дворец, къщата на генерал Паренсов, без двуетажната пристройка на днешното Министерство на вътрешните работи, докато се ремонтира старият турски конак. В едно от подземията му Левски си е разбил главата, преди да го откарат полумъртъв на бесило. С разнесените пари за вечни поправки на тоя конак можеше да се направи съвършено нов великолепен дворец. В случая бе забравена народната поговорка: „вехто кърпи, хаби конци“. Софийските улици, криви, тесни, с провалени калдъръми се осветляват божем с газ: тук-там стърчеше по един разкривен фенер, хвърляйки мъжделива светлина току край него, а помежду и навред цареше зловещ мрак. Между днешния градски съвет и къщата на Орошакова, на чиито места стояха прихлупените ниски къщици на покойните К. Стоилов и Т. Георгиев, след дъжд се образуваше непроходима река, тъй че да се иде на сегашния площад Славейков - тогава Кафене-баши, трябваше да има човек венецианска гондола или просто да обиколи през 3-4 улици.
Вижте също:
Спомени за предосвобожденска София (Хр. Златарев)
Спомени от София при освобождението (Йордан Венедиков)
Прежната София и нейните обитатели (Асен Белковски)
София някога и сега (Георги Белчев)
Спомени за стара София (Крум Димитров)
Спомени от Стара София за преди 1871 год. (Стоян Величков)